Ortakent
Turcja » Wybrzeże Egejskie Podstawowe informacje

      Ortakent to niewielka miejscowość w południowej Turcji, położona na półwyspie Bodrum. Jednym z głównych powodów, dla których warto spędzić wakacyjny urlop właśnie w Ortakencie są przepiękne plaże. Ponadto zakątek słynie z bajecznych ogrodów, charakterystycznych domków z wieżami, cytrusów oraz z czystych wód Morza Egejskiego. To idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych, miłośników architektury i pięknych krajobrazów, a także dla letników ceniących sobie ponad wszystko ciszę i spokój. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców Ortakentu jest turystyka, dlatego bądźcie pewni, iż znajdzie tam wszystko, czego najbardziej wybredny wczasowicz może tylko zapragnąć.

Historia i zabytki

      Półwysep Bodrum i okolice Ortakentu to rejon o niezwykle bogatej i interesującej historii. Początki miasta Bodrum - znanego w przeszłości pod nazwą Halikarnasu, sięgają siódmego stulecia p.n.e. W Karii osiedli się Dorowie, co zresztą wiadomo dzięki zapiskom urodzonego tam Herodota.
      W VI wieku p.n.e. ziemię przejęli Persowie. To oni zapewnili miastu rozwój i dobrobyt. Na cześć jednego z ich przywódców, króla Mazuolusa wzniesiono budowlę, którą dziś zalicza się do siedmiu cudów świata antycznego. Mauzoleum w Halikarnasie - bo o nim mowa - powstało około 353 roku p.n.e. na życzenie żony króla. Był to obszerny, 50 metrowy grobowiec otoczony rozmaitymi rzeźbami i kolumnami w stylu jońskim, których fryzy przedstawiały sceny greckich bitew, polowań i wyścigu rydwanów. Pomnik, wielkie dzieło starożytnych architektów - Satysa i Pyteosa - znacznie ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w XIV wieku i został niemal doszczętnie rozebrany przez Joannitów sto lat po katastrofie. Dziś ruiny Mauzoleum można zobaczyć w Bodrum, a fragmenty kolumn i rzeźb stanowią część ekspozycji londyńskiego British Museum.
      Innym, bez wątpienia wartym uwagi zabytkiem, którego historia bezpośrednio łączy się z historią króla Mazuolusa, jest zamek św. Piotra. Forteca wzniesiona na początku XV wieku przez krzyżowców, miała służyć za schron dla wszystkich chrześcijan zachodniego wybrzeża Azji. Do budowy warowni Joannici wykorzystali nic innego jak właśnie pozostałości zniszczonego w czasie trzęsienia ziemi grobowca. Dawne Halikarnas zmieniło nazwę na Petronium, a w 1522 roku zostało ostatecznie wcielone do Imperium Otomańskiego przez Sulejmana Wspaniałego. Zamek, w przeciwieństwie do Mauzoleum, zachował się po dziś dzień w niemalże nienaruszonym stanie i udostępniony jest dla zwiedzających. W jego wnętrzu znajduje się unikatowe Muzeum Archeologii Podwodnej. Osobne ekspozycje...
Dodaj opinię o miejscowości: Ortakent
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl